5 nippi, kuidas väikesesse korterisse mööblit valida

Teadagi ei sobi väikesesse korteritesse iga mööbliese, sest kui ruumi on vähe, siis on oluline ära kasutada iga sentimeeter põranda- ja seinapinnast.

Väikesed korterid on viimastel aastatel saanud populaarseks näiteks investorite hulgas, kes ostavad ühe või mitu korterit selleks, et neid välja üürida. Enamasti on eelmine omanik korteri üle andmise hetkeks vana mööbli minema viinud ning uuel omanikul (või üürilisel endal) on vaja üürikodu sisustada ja osta uus mööbel. On ju korterist saamas kodu inimesele, kes soovib end seal hästi tunda.

Mida mööbli valimisel arvestada? Suures plaanis kindlasti seda, et mööbel võiks kohale saabuda kiiresti. Hea oleks ka, kui kogu vajaminev on võimalik tellida ühest ja samast kohast. Lisaks tasub mõelda ka kvaliteedi peale, sest korralik mööbel teenib vara omanikku aastaid.

On aga palju teisigi detaile, mida ei tohi kahe silma vahele jätta. Kirjeldame neid kohe lähemalt.

1) Mööbliesemel võiks olla mitu otstarvet

Väikeses korteris täidab eluruum tihti mitut funktsiooni. Seetõttu tasub mõelda, kas mööbliese võtab ruumi võimalikult vähe, kuid pakub erinevaid kasutusvõimalusi?

Näiteks pesukastiga diivanvoodi on praktiline valik igasse väikesesse elutuppa või korterisse. Diivanit avades on olemas magamisase ja ühtlasi saab pesukasti ladustada palju hooajatarbeid või riideid, mida ei ole parasjagu tarvis kasutada.

Niisiis on meie esimene ostusoovitus väikesesse korterisse (nt 12–16 m²) suure pesukastiga diivanvoodi.

Peale selle mõtle, kas saaksid paigutada peitmist vajavad esemed kapi asemel ehk diivani pesukasti? Või oleks võimalik soetada mööbliese, mida saab vajadusel lihtsasti muuta – nagu pikendatav laud külaliste vastuvõtuks?

2) Arvesta korteri ja mööbli mõõtudega

Vali õiges mõõdus mööbel. Väikese korteri puhul joonista ruudulisele paberile õiges mõõtkavas põrandaplaan. Seejärel lõika paberist välja samas mõõtkavas mööbliesemete kujutised. Nüüd aseta kujutised plaanile ja jäta nende ümber ning vahele piisavalt liikumisruumi!

Kindlasti on oluline kõik ruumid ning sinna planeeritavad mööbliesemed põhjalikult üle mõõta enne, kui asud ostma. Seitse korda mõõda, üks kord lõika! Ära unusta kitsaid koridore või ukseavasid – ka sealt peab mööbel läbi mahtuma!

Omanäoline kodu ei pea olema tihedalt mööblit täistuubitud. Piisab, kui seal on vaid üksikud silmapaistvad ja funktsionaalsed esemed. Osta tasub pigem vähem, aga kõrge kvaliteediga ja vajadustele sobivat mööblit. Nii pakub korter ka emotsionaalset rahulolu.

3) Vähem on parem

Väikeses korteris on iga mööbliese oluline ja sama reegel kehtib ka sisustusaksessuaaride kohta. Mõistlik on teha kogunenud esemete seas tõsine inventuur.

Praagi välja esemed, mida sa tegelikult ei kasuta ja mis ruumi ei sobi. Ei loe, et võib-olla on tegemist kalli inimese pärandusega. Kui see sulle ei sobi, siis leia sellele uus kodu.

Kui pelgad, et tuba jääb liiga tühi, siis aitavad tühja kohta täita toataimed. Korteris võivad küll olla kaunistused ja aksessuaarid, kuid funktsionaalsus peaks olema siiski olulisem kui asjade kogus.

4) Arvesta värvivalikuga

Ruumi värvilahendus täidab emotsionaalset osa, sest eri värvid mõjuvad inimestele erinevalt: ühed rahustavad, teised erutavad või väsitavad. Värvivalikust sõltub inimese psüühiline heaolu.

Mööbli toonide valikul arvesta enda maitsega – mis mõjub sulle rahustavalt ja hubaselt? Võib juhtuda, et lausa armud sinisesse kividega dekoreeritud lauda, mille ümber on neoonkollased toolid. Kui aga selline lahendus mõjub vähem kui meeldivalt, siis tuleks tõenäoliselt valida midagi muud.

Muidugi ei tohi unustada, et koju toodavad mööbliesemed peavad omavahel sobima ning looma harmoonilise terviku.

5) Mugavus on tähtis

Koduse mugava õhkkonna loomiseks püüa leida korterisse mööbel, mis on sinu jaoks mõnus ning hubane. Kodu peab olema lõõgastumise ja puhkamise paik.

Ilus disainmööbel sobib küll ajakirjadesse, aga kui sina end modernse või antiikse mööbli keskel hästi ei tunne, siis jäägugi need vaid piltidel vaatamiseks. Proovi olla loov ja mõelda väljapoole traditsioonilisi piire. Leia oma stiil, mis sobib just sinu eluga!

Kokkuvõttes soovitame lähtuda eelkõige enda võimalustest, vajadustest ja soovidest. Pole vaja lasta end eksitada kirendavast valikust mööblipoes või parasjagu valitsevatest sisekujundusstiilidest.

Soeta koju omavahel sobivad esemed, mis moodustavad kauni ja harmoonilise terviku. Mõtle enda vajadused läbi, seejärel lähene sisustamisele ja mööbli valikule loovalt.

Artikli avaldas e-pood www.kaup24.ee