Eesti ühisrahastuskeskkond meelitab siia ka lõunanaabreid

Eesti ühisrahastuskeskkond meelitab siia ka lätlasi

Kolmapäeval toimunud Fundwise’i investorpäeval esitlesid oma äriideid nii kodumaised ettevõtted kui ka Läti elektrikarditootja. Nii mõnedki osalejatest on Eestis juba tuntud tegijad, aga mitmed  on alles alustamas oma tegevust. Kokku soovisid ettevõtted oma toodete-teenuste arendamiseks investoritelt kaasata pea neli miljonit eurot.

Fundwise’i juhi Henri Laupmaa sõnul on nende kolme tegutsemisaasta jooksul märgatavalt tõusnud inimeste teadlikkus ühisrahastuse eripärast, mida ühest küljest kinnitab ettevõtete parem ettevalmistus ühisrahastuskampaaniateks ning investorite järjest julgemad ning asjatundlikumad küsimused.

Kokku esines investorpäeval kaheksa vägagi erineva profiiliga ettevõtet alustades ilutoodete ja toitainetest lõpetades kõrgtehnoloogiliste süsteemidega, mis kaitsevad tarbijat võltstoodangu eest. Esmakordselt on Fundwise-i projektide seas konverteeritava laenu kasutamine ning kaks investeerimisobjekti väljastpoolt Eestit – nimelt tuldi investorpäevale Lätist, kus Laupmaa sõnul on ühisrahastuskampaaniate korraldamine väga keeruline. „Lisaks Blue Shock Race’ile on Fundwise-il „torus“ veel mitu Läti ettevõtet,“ kinnitas Laupmaa.

  • Eestis sündinud ning rahvusvaheliselt hinnatud ilubränd Vestige Verdant konkureerib globaalsel luksustoodete turul, mille kogusuuruseks on 49 miljardit eurot ning sellest üha suurema osa moodustab orgaaniliste toodete segment. Vestige Verdant soovib kaasata kuni 300 tuhat eurot, et laieneda uutele eksportturgudele ning teenindada nõudlust olemasolevatel.
  • Ärikinnisvara vahendusplatvorm Consorto eesmärgiks on kaasata kuni 2,4 miljonit eurot Rotterdamis kontorihoone soetamiseks.
  • Läti elektrikartide tootja Blue Shock Race tahab investoritelt kaasata kuni 300 tuhat eurot oma tootmise laiendamiseks. Vajaduse tingib eelkokkulepe enam kui 300 elektrikardi tellimiseks ning tugev huvi meistrivõistluste korraldamiseks eri riikides. Tootmist laiendades saaks ettevõte vähendada tootmiskulu ning müüa toodangut suurema marginaaliga.
  • PAKRI Teadus- ja Tööstuspark soovib kasutada Fundwise’i platvormi konverteeritavate laenude väljastamiseks. Laenud suunataks tööstuspargis taastuvenergia tootmiseks, klientidele mõeldud ruumide arendamiseks ning järgmise rahastuskampaania korraldamiseks. Soovitud rahastuse summa on kuni 250 tuhat eurot.
  • Kasemahla tootva Birch Lagoon sõnul kasvab „puu vee“ turg 2020. aastaks 1 miljardi dollarini. Pereettevõte eesmärgiks on kaasata kuni 120 tuhat eurot, et laiendada tootmist ja turundust ning saada nõnda osa kiiresti kasvavast turust.
  • Maiasmokkadele juba tuntud ökojäätise tootja LaMuu soovib samuti laiendada oma tootmisvõimsust ning seeläbi kasvatada ka ekspordivõimekust. LaMuu sooviks on luua tarbijate kooperatiiv kaasatest kuni 10 tuhat investorit.
  • Kooritud kanepiseemneid tootev Estonian Organic Protein Cooperation soovib samuti käivitada ühisrahastuskampaaniat, kuna tegu on maailmas kiiresti populaarsust koguva toiduainega. Rohkelt taimset proteiini ning kasulikke rasvhappeid sisaldavaid kanepiseemneid lisatakse salatitele, smuutitele, jogurtitele, putrudele ning ka hakklihatoitudele. Eriti populaarsed on kanepiseemned veganite ja taimetoitlaste seas.
  • Checktocashup patenteeritud CheckOpti süsteem võimaldab võltsingute eest kaitsta odavat ja suurtes mahtudes toodetavat masskaupa, näiteks tee, tubakas või toidulisandid, ning seda toote pakendil oleva spetsiaalse markeeringu abil. Nende eesmärgiks on kaasata kuni 700 tuhat eurot.

Technopol Startup inkubaatori UK Lounge-is toimunud üritusel osales kokku ligikaudu 50 potentsiaalset investorit. Fundwise’i juhi sõnul näitab asjaolu, et lisaks korduvosalejatele ja ingelinvestoritele on üritustele lisandunud ka traditsiooniliste investeerimisfondide esindajad, et ühisrahastuse mudel on kõigest paari aastaga hakanud oma nišist välja kasvama peavooluplatvormiks.

„Meie missioon on muuta investeerimine ettevõtetesse arusaadavaks ja mõistlikuks ning siinkohal on suureks abiks hiljuti Admiral Marketsiga käivitatud koostöö,“ lisas Laupmaa. Admiral Marketsi juhatuse esimehe Sergei Bogatenkovi sõnul on Fundwise’i edukad projektid tõestanud nõudlust ühisinvesteerimise järele nii kasvuettevõtete kui ka investorite seas, mistõttu näeb Admiral Markets valdkonnas suurt potentsiaali. Admiral Markets investeeris Fundwise’i sada tuhat eurot.

Fundwise on ettevõtjatele ja investoritele mõeldud osaluspõhine ühisrahastusplatvorm. Ühisinvesteerimine on alternatiivne kapitali kaasamise võimalus ettevõtetele, kellele pangad või riskikapitalifondid ei paku sobivaid finantseerimislahendusi või kes ei soovi oma äri edendamiseks laenu võtta. Investorid saavad tehingu vastutasuks osaluse ettevõttes.

Admiral Markets on rahvusvaheline finantsteenuste kaubamärk, mille alt pakutakse klientidele Forex ja hinnavahelepingute võimendatud veebipõhist kauplemisteenust börsivälisel turul ning ka börsil noteeritud instrumente.

Admiral Markets AS-i võlakirjad on noteeritud Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas ning võlakirjadega kaubeldakse Nasdaq Tallinna börsil.

Ürituse fotogalerii:

https://photos.google.com/share/AF1QipMFoSQnhNwodN5Cue9jB02KDTGJzPWb2ycCoKIV9p3yZFMdsLbirD5Sl0eV0pi36Q?key=NUIxQVdTMHljbm9QYjFYdjNkeEo3MjVuUDN6WlRR

Fotograaf: Tago Kalbri