Hinnakukkumine on läbi, hea aeg kinnisvara osta

Üleüldine majandusolukorra paranemine ja odavad hinnad on loonud soodsa pinnase kodu soetamiseks. Hetkel on kinnisvaraturul ostmas inimesed, kes on turgu jälginud ja oma õiget aega oodanud.  Tänased ostjad on valivamad ja oluliseks kriteeriumiks on neile hind. Ja täna on valik olemas.

Ostja sooviks on teha võimalik hea tehing, olgu selleks siis soodsa hinnaga remonti vajav korter, et saaks ise oma maitse järgi kujundada, või siis heas korras korter, et ei peaks liigseid lisakulutusi tegema.  Lisaks korteri seisukorrale ja hinnasildile jälgib tänane ostja korteri asukohta, korteriühistu võlgnevusi, maja üldist seisukorda ja eriti jälgitakse küttekulusi.

Kui viimased kaks aastat on kinnisvarahinnad tugevalt langenud, siis kommunaalkulud on võrreldes laenumaksete ja igakuiste üürisummadega proportsionaalselt palju kõrgemad, seda enam, et kulutused kommunaalteenustele kasvavad pidevalt. Sellepärast on eelisjärjekorras majad, kus küttesüsteem on kaasajastatud, fassaad soojustatud ja toimib korralik ühistu, kes hoiab kulusi ja kommunaalarvete võlgnike kontrolli all.

Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Soomani sõnul on kinnisvaraturu elavnemist turgutanud ka see, et pangad on hakanud rohkem  väljastama eluasemelaene. Teerajajaks on olnud Nordea Pank, mis juba aasta tagasi alustas aktiivselt laenumüügikampaaniat. Teised pangad tulevad neile järgi. Samas tõdeb RE/MAX  Professionals Kinnisvara seda, et pank teeb otsuse endiselt ennekõike laenutaotleja sissetulekutest, olemasolevatest kohustustest, omafinantseeringu suurusest ning võimalike lisatagatiste väärtusest. Lihtsalt laenutingimused ei ole enam nii karmid.

Küsimusele, kas oma kodu soetamiseks on preaegu hea aeg vastas Uus Maa Kinnisvarabüroo osakonnajuht Elari Tamm: „Hetkel on väga õige aeg kinnisvara soetamiseks. Hinnad on väga soodsad ning kasv on alles ees. Samuti oleme teel euro kasutamisele, mis annab usaldussignaali ka väljapoole Eestit.“
Peep Sooman lisas veel, et hetkel liigub head kaupa turul vähe ja veel vähem tuleb seda juurde.

Allikas:  Kadri Leipsig/KV.EE