KV.EE: Kas Pärnu korteriturul on veel lootust?

Portaal KV.EEEesti kinnisvaraturu kuldne trio ehk Tallinna-Tartu-Pärnu on viimaste aastate jooksul hinnatrendide osas näidanud üsnagi erinevaid arenguid. Tallinna-Tartu korterite hinnad on tõusnud üsnagi tempokalt. Pärnus seevastu pole turg käima läinud ja hinnatõus on seal teiste linnadega võrreldes olematu, kommenteeris kinnisvaraturu arenguid portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Tallinna korterite pakkumishinnad portaalis KV.EE on võrreldes 2010. aasta keskmisega kerkinud ligikaudu poole võrra, mis pakub rõõmu kinnisvara omanikele, kelle vara väärtus on suurenenud. Tartu hinnad on kerkinud peaaegu sama palju. Pärnus on hinnad kasvanud viie aastaga kõigest veerandi võrra.

„Varasematel aastatel on Tallinna-Tartu-Pärnu korteriturud astunud üsna sama jalga. Seda nii hindade kui tehingute arvu liikumiste poolest. Nüüdseks on Pärnu hinnamuutused Tallinnast-Tartust pikalt maha jäänud,“ analüüsis Tarvo Teslon.

Pakkumishinnad, mis kajastavad kinnisvaramüüjate ootusi, on asja üks külg. Teine külg on reaalsed tehinguhinnad. Tallinna korterite tehinguhinnad on võrreldes 2010. aastaga kasvanud 70%, Tartus 50%. Pärnu hinnad on kasvanud ainult 24%.

„Siit jõuamegi fundamentaalse küsimuseni, kas ääremaastumine on toimiva kinnisvaraturu piirkondade hulgast Pärnu ära hammustanud ja sealne korteriturg on hääbumisele määratud? Või on siiski lootust, et suvepealinna turg kogub lihtsalt hoogu ja varsti näeme seal hingetuks võtvat hinnaspurti?“ esitas Tarvo Teslon küsimuse.

Realistlikum variant on, et Pärnu korteriturg ei ole pikast rammestusest üle saanud. Seda kinnitavad nii stabiilne korteritehingute arv, kui müügipakkumiste hulk portaalis KV.EE, mis näitavad, et turg täiesti toimib.

„Tallinna-Tartu korterite hinnatasemed on tõusnud ehk liigagi kiiresti, mis annab sealsetele inimestele võimaluse pilgud suvepealinna suunas heita. Võib arvata, et soe päike tõstab sel suvel Pärnus mitte ainult õhu ja merevee temperatuuri, vaid ka kinnisvarahindu,“ võttis Tarvo Teslon teema kokku.

 

 

Tallinn-Tartu-Pärnu: korterite pakkumishindade muutus