KV.EE: Korterite pakkumishindade ja tehinguhindade vahe käriseb laiemaks

Pole vast suur saladus, et Tallinna-Tartu korterite hinnad on viimase 12 kuu jooksul jõudsalt kerkinud. Elamispindade hinnatõusu taga on madal eluasemelaenude intressimäär, kerkivad palgad ja vähenenud korteripakkumiste hulk.

Korteriturgu valitseb müüja

Korteriturg on juba 2013. aasta algusest muutunud täielikult müüja turuks ehk teisisõnu on ostjatel sellistes tingimustes vähe võimalust hinnaläbirääkimiste pidamiseks.

Müüja esitab pakkumise stiilis võta-või-jäta. Kui ostja jaoks on hind liiga kõrge, siis jääb müüja lihtsalt ootele. Kerkivad hinnad on siiani andnud võimaluse, et lühema või pikema aja järel saabub ostja, kes küsitud hinnaga nõustub.

Nii on Tallinna korterite pakkumishinnad portaali KV.EE andmetel veebruari kuuks kerkinud Tallinnas tasemele 1732 €/m². Tartus oli vastav näitaja 1294 €/m².

Tehinguhinnad jääb pakkumishinnast allapoole

Tehinguhinnad jäävad pakkumishindadest siiski allapoole. Siin tuleb mängu kaks olulist tegurit. Kiirema tehingu nimel on müüja mõningal määral siiski valmis hinda esialgu küsitust allapoole laskma. See viib tehinguhinna allapoole.

Tehinguhinda langetab ka tegur, et enamasti on portaalis olev korteri ruutmeetrihind hind, mida küsitakse elamispinna ruutmeetrite eest.

Maa-ameti arvestuses on tehinguhind aga kogu korteriomandi ruutmeetrihind, mille sisse kuuluvad sageli ka rõdud, panipaigad, lodžad. Need pinnad suurendavad korteri pindala ja seeläbi peabki reaalne tehinguhind pakkumishinnast allpool olema.

Tallinna korteritehingute keskmine hind oli maa-ameti andmetel veebruaris 1392 €/m² ja Tartus 1151 €/m².

Pakkumishinna ja tehinguhinna käriseb laiemaks

Täna oleme olukorras, kus igikestvat hinnatõusu ootavad kinnisvaramüüjad sisestavad portaalidesse järjest kallima hinnaga objekte. Reaalsed tehinguhinnad ei tule selle optimismilainega sedavõrd rõõmsalt kaasa, sest ostjad vaatavad oma rahakotti ja ei jaga müüjate optimismi.

Nii on hakanud suurenema vahe pakkumishindade ja tehinguhindade vahel. Tallinna korterite tehinguhinnad olid 2012. aastal pakkumishindadest 200-250 eurot allpool. 2013. aastaks oli see vahe kasvanud juba 250-290 euroni.

Protsentuaalsena on tehinguhindade ja KV.EE pakkumishindade vahe siiski alates 2011.-2012. aastast püsinud üsna stabiilselt Tallinnas vahemikus 14-18% ja Tartus 11-16%.

Koduostjatele hakkab hinnatõus ülejõu käima

Eelolevalt aastalt võime suure tõenäosusega oodata pakkumishindade suuremat eemaldumist tehinguhindadest ehk nende kahe näitaja vahe laienemist.

Ühest küljest soovivad portaalides olevatest hindadest mallivõtvad kinnisvaramüüjad endiselt purjetada optimismilaines ja senise tempoga hindu ülespoole kruvida. Kinnisvaraostjatele hakkab aga senine ülikiire hinnatõus juba vaikselt ülejõu käima ja nende valmidus järjest kõrgema hinnataseme juures tehingusse minna väheneb.

Jokkerina on kaardipakki lisandunud idapoolne majandusliku ja poliitilise ebastabiilsuse eskaleerumine. Vaevalt jätab see Euroopa ja seega Eesti majanduse ja selle kaudu ka elamispindade turu negatiivselt puutumata.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

KV.EE: Korterite pakkumishindade ja tehinguhindade vahe käriseb laiemaks

KV.EE: Korterite pakkumishindade ja tehinguhindade vahe käriseb laiemaks