KV.EE: Tallinna korterimüüjatel õnnestus hindu kergitada

Tallinna korterituru tehingute arv on kõrge ja hinnad kasvavad. Majanduslikud tegurid soosivad kinnisvaratehingute tegemist ja see hoiab korterite hinnad stabiilses tõusutrendis, analüüsib pealinna elamispindade sektoris toimuvat portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Tallinna korteritehingute 2016 III kvartal üllatas märgatava hinnatõusuga. Korterite ostu-müügitehingute keskmine hind oli septembris maa-ameti andmetel 1689 €/m². See on aastatagusest 8,0% enam. Tallinna korterite müügipakkumiste keskmine hind portaalis  oli samal ajal 1906 €/m² ehk eelmisest aastast 3,4% kõrgemal.

„Viimase pooleteise aasta jooksul on Tallinna korterite hindades olnud teatav anomaalia. Korterite pakkumishinnad portaalis on järjepanu vaikses 3-4-protsendilises tempos tõusnud. Korterite tehinguhinnad aga seisid 2015. aasta algusest kuni käesoleva aasta keskpaigani ühe koha peal paigal,“ tõi välja Tarvo Teslon. „Vägisi tundub, et kinnisvaramüüjatel on juba pikemat aega olnud tahtmine hindu kergitada ja nüüd lõpuks on see õnnestunud.“

Hindade kasv ei ole vähendanud inimeste võimekust uut eluaset soetada. Kinnisvarahindade kõrval on kerkinud sissetulekud. Samuti peab arvestama, et tööhõive on kõrge ehk palgateenijaid on suhteliselt palju. See omakorda kasvatab potentsiaalset kinnisvaraturul tehingut teha võivate inimeste hulka.

„Kinnisvaratehingute tegemine on otseselt seotud sissetulekute taseme ja kinnisvarahindadega. Tänases majanduskeskkonnas loob tehingutele omakorda positiivse fooni soodne intressimäär ja pankade mõistlik eluasemelaenude väljastamise poliitika. Lisaks soosib koduostu tehingute tegemist lai korterite pakkumine ehk suur valikuvõimalus. Tallinnas pakuti portaalis KV.EE septembris päeva keskmisena müügiks üle 5600 korteri,“ kirjeldas Tarvo Teslon olukorda.

Tuleviku arengud korterite hindade osas sõltuvad paljus üldisest majanduskeskkonnast. Eeldades, et olulisi muutusi majanduskeskkonnas aset ei leia, võib oodata stabiilselt kõrget tehingute arvu ja mõõduka hinnatõusu jätkumist.

„Olukorras, kus tehinguid tehakse aktiivselt ja koduostjate sissetulek kasvab, ei ole põhjust arvata, et hinnatrend praeguselt kursilt mujale pöördub,“ võttis Tarvo Teslon prognoosid kokku.

Tarvo Teslon
Kinnisvaraportaal KV.EE
AllePal OÜ
+372 510 6464
tarvo@kv.ee

KV.EE: Tallinna korterimüüjatel õnnestus hindu kergitada