Õhuniisuti – milleks ja kuidas seda valida?

Kuiv õhk on sageli esinev probleem paljudes elu- ja tööruumides. Peamiselt esineb õhu kuivust vanemat tüüpi keskküttega kortermajades, kus puudub tänapäevane ventilatsioon. Samuti tekitavad halva õhu soojapuhurid ning elektriradiaatorid. Kuiva õhu tagajärjel tekivad mitmed tervisemured, nende seas kinnine nina, kuiv kurk ja sügelev nahk. Samuti mõjub see halvasti koduloomadele ja toataimedele ning võib kahjustada mööblit ja puitpõrandat.

Kuidas mõõta?

Kuigi õhu kuivusest annab märku halb enesetunne, on võimalik õhuniiskust ka mõõta. Selleks on vajalik hügromeeter ehk niiskusmõõtur, mida müüakse eraldi seadmena või on paljude termomeetrite lisafunktsiooniks. Optimaalne õhu niiskustase on 40-60 protsenti ning sellest madalama protsendi puhul tasuks õhuniisuti soetamist kaaluda. Kui hügromeeter õhuniiskusnäitu ei kuva, siis on olukord ilmselt päris halb, sest kodukasutuse niiskusmõõturid alla 20 protsendi õhuniiskust ei näita. Nii hügromeetri kui ka laia valiku õhuniisuteid leiab Hansaposti tootevalikust. Järgnevalt toome välja mõned olulised näitajad, mille järgi õhuniisutusseadet valida.

Kuidas valida?

Õhuniisutit ostes peaks lähtuma esmalt ruumi suurusest. Niisutajatel on erinev jõudlus – kui mõni seade suudab niisutada suure kontoriruumi, siis teine jääb hätta ka väikses eluruumis. Jõudlust saab hinnata selle järgi, kui mitu grammi vett masin ühes tunnis läbi töötab. Samuti on oluline seadme müratase, sest liiga vali seade ei sobi näiteks magamistuppa ja kontorisse. Õhuniisutajate seas leidub ka mitu ühes seadmeid. Näiteks osad õhuniisutajad puhastavad õhku allergeenidest, bakteritest ja viirustest, mistõttu on kasulikud nii allergikutele ja väikelastega peredele kui ka avatud kontoris.

Õhuniisuti tüübid

Üldjoontes on olemas kolme tüüpi õhuniisutusseadmeid:

* ultraheliniisutid

* keetvad õhuniisutid

* ventileerivad õhuniisutid

Kõige populaarsemad on ultraheliõhuniisutid, mis pihustavad vee ultrahelisagedusel peeneks uduks ja kuna vesi eelsoojendatakse, siis kaasneb sellega antibakteriaalne mõju. Ultrahelil töötava õhuniisuti eeliseks võib pidada veel madalat mürataset ning energiakulu, samuti saab selliseid seadmeid teha väikeste mõõtudega. Puuduseks võib aga pidada asjaolu, et niisuti vajab töötamiseks puhast vett. Kõige paremini töötavad sellised niisutid destilleeritud ja keedetud veega. Kui vees sisaldub näiteks katlakivi, siis pihustatakse ka see tuppa, mistõttu võib ruumi pindadele tekkida kerge valge tolm ehk katlakiviosakesed. Seetõttu on tarvis ultraheliõhuniisutit sageli ja hoolikalt puhastada.

Katlakivi sattumist õhku aitavad vältida vett keetvad õhuniisutid. Keetvad õhuniisutid töötavad sarnasel põhimõttel nagu veekann – vesi aurustub keetmisel ning ruumi paisatakse veeaur. Sellise seadme eeliseks on niiskuse ühtlane jaotus, samuti on tegemist mõõtmetelt pigem väiksemate seadmetega. Katlakivi koguneb kütteelemendi ümber, mida on võimalik lihtsa vaevaga puhastada.

Lisaks eelpool nimetatud tehnoloogiatele saab õhuniiskust ruumis parandada ventilatsiooni kasutavate õhuniisutite abil. Sellised seadmed töötavad põhimõttel, kus ventilaator puhub märjale pinnale ning suunab niiskuse ruumi. Tänu ventilaatorile jaotuvad niiskus ja temperatuur ruumis ühtlaselt. Selline seade vajab vähest hooldust, kuid võib mõõtmetelt olla pigem suurem.

Lisafunktsioonid

Lisaks kasutatud tehnoloogiale ja niisutusvõimsusele saab õhuniisutajaid jaotada erinevate lisafunktsioode järgi nagu näiteks sisseehitatud hügromeeter, äpiga ühendamise funktsioon, eeterlike õlide kasutamise võimalus. Eeterlike õlide kasutamine loob koju hubase meeleolu ning võib abiks olla näiteks unetuse puhul.

Veepaagi suurus

Viimase punktina tasuks õhuniisuti puhul hinnata ka veepaagi suurust. Suurem veepaak tagab, et õhku niisutatakse kogu öö või päeva vältel. Juurde tasuks soetada ka filtrid, aga kui vee kvaliteet vastab normidele, ei vaja need sagedast vahetamist. Kui õhuniisutit hooldada vastavalt juhendile, teha vajadusel katlakivieemaldust ning vahetada õigel ajal filtreid, töötab seade mitmeid aastaid, mistõttu tasub seda hoolikalt valida ning kõik omadused läbi kaaluda.