Rendihinna reguleerimise oht on muutnud investorid ettevaatlikumaks

Fotol: Jos Tromp (allikas: André Altjõe)

CBRE Mandri-Euroopa teadusuuringute ning mõte juhtimise ja andmestrateegia juht Jos Tromp ütles eile Tallinnas toimund Nordic Real Estate Forumil esinedes, et Euroopa kinnisvara ja rendihinna debatid on muutnud investorid ettevaatlikuks.

Trompi hinnangul on välisinvestorid muutunud Euroopasse kinnisvara soetamisel ettevaatlikumaks. Üheks põhjuseks peab ta piirkonnas aina rohkem kõlapinda leidvad arutelusid rendihinna reguleerimisest. „Investorite jaoks on hetkel ebaselge, kas ja millises mahus hakkab avalik sektor kinnisvara pakkumisse sekkuma,“ märkis Tromp.

Üleüldist majanduslikku olukorda hinnates tõi Tromp positiivse näitajana välja asjaolu, et olenemata majanduse jahtumise märkidest on tarbijakindlus jätkuvalt väga kõrge ja tänu madalatele intressimääradele jõuab rohkem kapitali nendesse riikidesse ja sektoritesse, kuhu varem on tagasihoidlikumalt panustatud. „Investorid otsivad üha uuemaid tootlikkuse võimalusi, sest traditsioonilistes sektorites on juba kapitali piisavalt,“ sõnas Tromp.

Eesti väljavaate asjus usub Tromp, et kui madalad intressimäärad jäävad mõneks ajaks püsima, võib rohkem väliskapitali näha just taristuprojektides. „Sarnaselt Kesk-Euroopa riikidega, hoiab Eesti puhul välisinvestoreid tagasi ebakindlus selle osas, kui kiiresti ja millise hinnaga oleks võimalik siinsed varad vajadusel likvideerida. Taristuprojektid võivad seetõttu osutuda ahvatlevamaks kui traditsioonilised kinnisvarainvesteeringud,“ ütles Tromp.