Soodsad eluasemelaenude intressimäärad jõuavad kinnisvarahindadesse

Intressimäära langemisest rekordiliselt madalale tasemele võime prognoosida laenujääkide kasvu. Kui turule tuleb uut laenuressurssi, siis mõjutab see kindlasti ka elamispindade hindasid. Kas nüüd ükskord hakkab KV.EE indeks peale kaheaastast puhkust tõusma?

2012. a. suvi on tänu euribori kiirele kukkumisele näidanud tarbijasõbralike intressimäärasid. Eluasemelaenude intressimäär ei ole Eestis veel kunagi olnud alla 3% maagilise piiri, mida nägime juunis ja juulis. Neil suvekuudel oli Eesti keskmine eluasemelaenu intressimäär 2,9%.

Kindlasti on madal intressimäär üks tegur, mis on kaasa aidanud laenujääkide kahanemise lõpule. Üsna tõenäoliselt on suvi-sügis aeg, mil eluasemelaenu jäägi kukkumisel on murdepunkt. Edaspidi võime oodata, et elamispindade turule väljastatud laenude maht hakkab taas vaikselt-vaikselt kasvama.

2012. a. juulikuine eluasemelaenude jääk oli 5,83 miljardit eurot. Laenujäägi tipp oli 2008. a. novembri lõpus, mil see oli 6,22 miljardit eurot. Tänavusel juulikuisel tasemel oli laenujääk enne tippu 2008. a. aprillis.

Elamispindade pakkumine põhineb tänasel päeval üha enam teisesel turul ehk olemasolevatel vanematel elamispindadel. Uute korterite ja eluruumide juurdetootmine on kõrge ehitushinna ja nõrga nõudluse tõttu pärsitud.

Nii võime end lähiajal leida olukorrast, kus turule tahab tulla värsket laenuressurssi, kuid pole kaupa, mida selle eest osta. Nõudluse kasv piiratud pakkumise tingimustes tähendab tavapäraselt hinnatõusu.

KV.EE indeksi kasvu on siiski raske ennustada. Lisanduv laenuressurss puudutab elamispindade hindasid eelkõige Tallinnas ja Tartus. Muude maakondade elamispindade hinnad on olnud tegur, mis on KV.EE indeksit juba aastaid hoidnud väga igavalt vahemikus 60-63 punkti.

Tallinna ja Tartu hinnad saavad kindlasti kui mitte hoogu sisse, siis toetust kindlasti. 2012. a. augustis oli portaali KV.EE andmetel Tallinna korterite pakkumishinnad tõusnud aastaga 5,5%, Tartus 8,0%. Eesti keskmine on aga ainult 1,2%, mis tähendab, et Tallinnast-Tartust väljaspoole jäävates piirkondades on hinnatasemed püsinud aastatagusel tasemel või koguni langenud.

KV.EE: eluasemelaenu intressimäär