Tallinna korteriturg taas reipamas tõusus

Kinnisvaraportaal KV.EEPaari viimase kuu jooksul rahunemisemärke näidanud Tallinna korteriturg on taas reipamas tõusus. Oktoobris tehti Tallinnas maa-ameti esmaste andmete põhjal 863 korteritehingut. See on eelmisest aastast 7,9% enam.

Mõnes pealinna linnaosas kasvas tehingute arv aastataguse ajaga võrreldes isegi mitukümmend protsenti. Nii näiteks oli Mustamäe korteriomandi tehingute arv 123 mullusest 26% kõrgemal. Haabersti tehingute arv kasvas aastaga 23% ja oli tänavu 136.

Mõningase aeglustumise järel on taas kiiremalt kasvanud Tallinna korteritehingute hinnad. Keskmiselt vahetas korter oktoobris omaniku hinnaga 1764 €/m². Aasta tagasi oli tehinguhind 1621 €/m². See teeb aastaseks korteritehingute hinnakasvuks 8,8%.

Aastatagusega võrreldes suurem tehingute arv ja kõrgemad hinnad on kergitanud korteriturul liikuvat raha massi. Korteritehingute kuine rahaline käive oli oktoobris 84,7 miljonit eurot. Tänavu oktoobris liikus Tallinna korteriturul eelmisest aastast 17% rohkem raha. Tasub ka tähele panna, et oktoobri korteritehingute käive on viimase 12 kuu üks kõrgemaid.

Mõeldes Tallinna korterituru järgmiste arengute peale võib arvata, et meid ootab ees jätkuv mõõdukas korteritehingute arvu kasv ja mõistlik keskmise palga kasvuga samas suurusjärgus olev hinnataseme kerkimine.

Tehingute arvu taga on tänu keskmise palga suurenemisele turule tulevad uued ostjad, olgu siis tegemist tallinlaste või Tallinnasse tulevate uute kinnisvaraostjatega. Oma osa annavad üüriinvestorid, kes aktiivselt üüriportfelle kasvatavad ja selle nimel samuti korteritehinguid teevad.

Hinnatõusu ootuse taga on uute korteriprojektide aktiivne turule tulemine, mis kergitab tehingute keskmist väärtust. Lisaks statistilisele kinnisvara tehinguhinna tõusule on alust oodata ka kinnisvara väärtuse kasvu, st seda et samaväärse korteri eest tuleb tulevikus rohkem raha välja käia kui praegu. Kinnisvaraväärtuse tõusutegur on samuti suurenev nõudlus, mille tugisammasteks on kasvavad palgad, kõrge tööhõive, vähene tööpuudus ja pankade mõistlik laenude väljastamise poliitika.

171103 Tallinna korteriturg taas reipamas tõusus