Turul on rekordiline arv majade müügipakkumisi

Olulise elamispindade turu trendina võime täheldada majade müügipakkumiste arvu kasvu. Kui eelmisel aastal pakuti portaalis KV.EE kuu keskmisena müügiks 5400 maja, siis käesoleva aasta juunis oli vastav näitaja juba 6100.

Seejuures väärib erilist tähelepanu fakt, et pea kahekordistunud on müügisolevate majade pakkumiste hulk, mida müüvad eraisikud ise, st mida ei paku müüa kinnisvaravahendajad.

Kulude kas viib maja müüki

Majade müügilaine põhjuseid võib välja tuua mitmeid. Kontrolli alt väljunud kodukulude kasv muudab suure elamispinna haldamise kulukas. See on kindlasti üks põhjus, miks inimesed ühepereelamuid müügiks pakuvad. Pakkumiste sisusse süvenedes näeme, et paljud portaalis KV.EE müügikspakutavad majad on ootamatult kalliks muutunud elektriküttega.

Eraldiseisva põhjusena võib välja tuua kinnisvara hinnatõusu. Korterite hinnad on viimastel aastatel kiirelt tõusnud ja endaga pisut kaasa vedanud majade hindu. See tähendab, et kinnisvarakriisi põhja hinnad on ka majade turul seljataha jäänud.

Nüüdseks on majade hinnad jõudnud tasemele, kus nende väärtus ületab laenu jääki ja see annab võimaluse vara müüki panna.

Majade ruutmeetrihind on aastatagusel tasemel

Majade hinnakasv jääb korteritele siiski oluliselt alla. Seda põhjusel, et majade kogumaksumus on suur ning majaostu suudavad korterituruga võrreldes endale lubada vaid vähesed. See muudab vähese ostjate hulga tõttu majade turu õhukeseks.

Kasvanud majade müügipakkumiste arv portaalis KV.EE on kasvatanud majamüüjate vahelist konkurentsi. Tihenenud konkurents ei ole lubanud hindadel korterituruga analoogselt kiirelt tõusta. Harjumaa korterite müügipakkumiste hind oli 2013. aasta juunis 963 €/m². See on vaid 1 euro võrra aastatagusest kõrgemal.

Sellest rohkem on siiski kasvanud majadega tehtud tehingute väärtus. 2013 II kvartali hoonestatud elamumaa Eesti keskmine tehing oli maa-ameti andmetel väärtusega 113 000 eurot, mis on aastatagusest veerandi võrra rohkem. Tallinna keskmine elumaja tehing oli seejuures 173 000 eurot ja selle aastane kasv oli vaid 4%.

Korterituru aktiivsus kandub ühepereelamute ja kruntide turule

Majade müügipakkumiste arv portaalis KV.EE näitab endiselt tõusutrendi. Tihe konkurents sel turul annab majaostjatele võimaluse hindade üle läbirääkimisteks ning parima pakkumise rahulikuks väljasõelumiseks. Samuti võib öelda, et majade suur pakkumiste hulk kindlustab, et sel turul kiiret hinnatõusu me lähikvartalite jooksul ei näe.

Samas peame tõdema, et korterite ostu-müügiturg on väga aktiivne. Korterituru aktiivsus kandub tavaliselt väikese viitajaga ühepereelamute ja kruntide turule. Esimesed märgid kruntide ja ühepereelamute turu aktiivsuse kasvust on täna juba näha.

Nii näiteks on 2013 I poolaasta jooksul tehtud Harjumaal 18% rohkem elumajade tehinguid, kui aasta tagasi. Hoonestamata elamumaa tehingute arv on samal ajal aga aastaga kasvanud isegi 27%. Need näitajad lubavad prognoosida elamispindade turu tehinguaktiivsuse jõudmist kallimasse ka keerulisemasse ühepereelamute sektorisse juba järgmiseks kevadeks.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

Turul on rekordiline arv majade müügipakkumisi