Uus Maa Kinnisvarabüroo 2013. aasta MÄRTSI kinnisvaraturu ülevaade

Eesti kinnisvaraturg astus märtsis väikese sammu tagasi. Võrreldes veebruariga tehingute hulk langes, mille tulemusel on käesolev aasta varasematest erinev, sest tavaliselt on aasta kaks esimest kuud olnud vaiksemad ning märts see kuu, mis kinnisvara-aasta “käima tõmbab”. Kuna Eesti kinnisvaraturul on sesoonsust aina vähem, võib märtsi langus ühelt poolt olla lihtsalt väike statistiline muutus.

Teisalt on languse taga ka tõsiasi, et just järelturu korterite hulgas on pakkumisi vähemaks jäänud ning üldise hinnatõusu valguses on olemasolevate pakkumishinnad kasvanud kohati tasemeni, kus tegu on juba ülehindamisega, mis müügiprotsessi pärsib. See paistab eriti silma Tallinnas. Mujal Eestis on pakkumiste hulk püsinud stabiilsem, kuid on juba pikemat aega ületanud tegelikku nõudlust.
Keskmine tehinguhind on mitmes suuremas linnas aga pidevalt tõusnud, mis on paljuski mõjutatud sellest, et endiselt läheb väga hästi uusarendustel ja hinnatud piirkondades paikneval kallimal kinnisvaral. Samuti on nõutud likviidsed, konkurentsivõimelise hinnaga väikekorterid, mille ruutmeetrihind aga ongi mõnevõrra keskmisest kallim.

Maa-ameti tehinguandmete kohaselt toimus märtsis kogu Eestis 2925 kinnisvara ostu-müügitehingut, mille rahaline kogumaht oli 151,4 miljonit eurot. Võrreldes veebruariga langes tehinguaktiivsus 1,8%, samas kui rahaline koguväärtus kerkis 6,4%. 2012. aasta märtsiga võrreldes toimus möödunud kuul aga 0,9% rohkem tehinguid

Korterite keskmine ruutmeetri mediaanhind tõusis vaadeldud linnadest Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Kuressaares ja Viljandis ning langes Narvas, Kohtla-Järvel, Pärnus, Rakveres ja Haapsalus.

 

Allikas:  Uus Maa Kinnisvarabüroo