KV.EE Indeks: elamispindade pakkumise hinnakõver ootab majanduskasvu naasmist

Kinnisvaraportaal KV.EEElamispindade keskmist pakkumiste hinda kinnisvaraportaalis KV.EE kajastav KV.EE Indeks on 177,6 punkti ehk eelmisest aastast 3% rohkem. Elamispindade müügipakkumiste arvu peegeldav KV.EE objektide arvu indeks on 72,8 punktil ehk aastatagusest 26% kõrgemal.

Elamispindade pakkumishind püsib visalt paigal. Indeks on aasta alguse 178-179 punkti tasemest allpool, kuid see langus on marginaalne. Portaali KV.EE elamispindade müügipakkumiste keskmise hinna ebakindla liikumise taga on suur pakkumiste arv, mis moel või teisel toob kaasa tõsise hinnakonkurentsi. Siiski on hinnaliikumised senini püsinud rahulikud ja lauged. Hinnakonkurents ei ole muutunud hinnasõjaks.

Elamispindade pakkumiste arv portaalis KV.EE trügib järjest ülespoole. Suurem müügipakkumiste arvu kasv on toimunud viimase 3-6 kuuga. Iga lisanduv elamispinna pakkumine teeb olemasolevate pakkujate elu mõnevõrra kibedamaks.

Mida enam elamispindade müügipakkumisi juurde tuleb, seda suurem on surve elamispindade pakkumishindadele, kuid ka tehinguhindadele. Siiani on hinnatasemed liikunud üsna horisontaalsest, st kinnisvaramüüjad on madalamale hinnale eelistanud pikemaid müügiperioode.

Oodatav euribori langus ja unistus sügisel naasvast majanduskasvust võiksid kinnisvaramüüjatele anda mõningat kindlust, et senist ootavat müügistrateegiat pole vaja muuta. Viivituses olevate eluasemelaenude madal määr kinnitab, et kinnisvaramüüjatel suuri raskuseid ei ole.

KV.EE Indeks jätkab liikumist ebakindlal rajal, kus ükski kurv üles- või allapoole ei ole välistatud. Hinnatasemed võiksid mõnevõrra kindlust saada, kui majanduse üldseis klaarub ja annab selgemaid märke tõusule pöördumisest ning euribor astub pisut pikema sammu allapoole.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.