Eesti majandus kasvas III kvartalis ligi kaheksa protsenti

Esialgsel hinnangul kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2011. aasta III kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 7,9 protsenti, samas on majanduse kasvutempo aeglustunud.

Võrreldes II kvartaliga kasvas sesoonselt ja tööpäevade arvuga korrigeeritud SKP 0,8, teatas Statistikaamet.

SKP kasvas nii aasta- kui ka kvartalivõrdluses juba kuuendat kvartalit järjest. Samas on kasv kahes viimases kvartalis aeglustunud.

Jätkuvalt panustas SKP kasvu kõige enam töötlev tööstus. III kvartalis selle tegevusala lisandväärtuse kasv siiski aeglustus ning panus SKP kasvu vähenes. Kõige rohkem mõjutas töötlevat tööstust arvutite, elektroonika- ja optikaseadmete tootmise tegevusala lisandväärtuse kasvu aeglustumine. Väga oluliselt mõjutab töötlevat tööstust eksport, mille kasv on aga viimasel kahel kvartalil aeglustunud.

Koos töötleva tööstuse panuse vähenemisega on SKP kasv mitmete teiste tegevusalade mõju suurenemise tõttu muutunud laiapõhjalisemaks. Esialgsetel andmetel panustasid III kvartalis SKP kasvu rohkem veel ehituse ning info ja side tegevusalad. Samuti mõjutas SKP kasvu netotootemaksude koosseisu kuuluva käibemaksu ja aktsiisimaksu laekumise kasv.

 

 

Allikas: Sander Silm/Õhtuleht