KV.EE: Kukkuv tehingute arv sunnib pakkumishindu korrigeerima

Portaal KV.EEKorteripakkumiste hinnad jätkavad tõusu, kuid tõusu taga ei ole kinnisvara väärtuse kasv, vaid pakkumiste hulka uute ehk kallimate korterite lisandumine. Kinnisvarahinnad on tõusnud liiga kõrgele, mida kinnitab vähenev tehingute arv. Nii peavad korteripakkumiste hinnad allapoole tulema, et ostjad turule tagasi meelitada, kommenteerib portaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

„Korterite pakkumiste arv on alates käesoleva aasta algusest kasvanud kiiresti. Pakkumiste arvu tõusu taga on kõrgele kerkinud hinnad,“ selgitas Tarvo Teslon.

Kõrge hinnatase on omakorda muutnud kinnisvaraostu raskemini kättesaadavaks ehk viinud nõudluse vähenemiseni ehk korteritehingute arvu kukkumiseni. Tallinna korteritehinguid on aastataguse ajaga võrreldes vähemaks jäänud 8-11 protsenti. Tartus seevastu ületab 2014 II ja III kvartali aastane korteritehingute arvu langus isegi 20 protsenti, mis näitab, et ostjad on kinnisvaraturult jalga lasknud.

„Tartu tehingute arvu langust võib kirjeldada kivina kukkumisena. Varem või hiljem peavad kinnisvaramüüjad inertsist järjest kõrgemale ja kõrgemale kasvanud hinnaootused allapoole tõmbama,“ prognoosib Tarvo Teslon.

Tallinna tehingute arvu langus on väiksem, selle kõrval on Tallinna pakkumiste arvu kasv tagasihoidliku. Seetõttu Tallinna korteriturult radikaalseid arenguid ootama ei peaks.

„Tartu on äärmuslik näide, kus pakkumiste hinnad peavad allapoole tulema, et ostjad turule tagasi meelitada. Tallinna tehingute arvu langus on laugem ja seetõttu on pealinna hinnatrendid pehmemad,“ on Tarvo Teslon Tallinna hinnaarengute suhtes pisut optimistlikumalt meelestatud.

Kinnisvaraportaali KV.EE haldab Allegro Baltics OÜ. Samasse gruppi kuuluvad veel Eestis tegutsevad portaalid Osta.ee (kauplemine), Hydra.ee (tasuta kuulutused).