Eesti ehitussektori III kvartali tulemus jäi Lätile ja Leedule alla

 

Pilt on illustratiivne
Pilt on illustratiivne

Tänavu kolmandas kvartalis kasvas Euroopa Liidu ehitussektor eelmise kvartaliga võrreldes ja hooajaliselt korrigeerituna 11,3%. Milline on olukord Eestis, Lätis, Leedus, Ukrainas ja Euroopas üldiselt? Sellest Eurostati andmete ja RIA.com Marketplaces OÜ analüüsi põhjal.

Eestis langus

Veel 2019. aasta neljandas kvartalis kasvas Eesti ehitussektor Eurostati andmetel võrreldes tolle aasta eelmise kvartaliga 1,3%. Kuid tänavu esimeses kvartalis oli langus 2,1% ja teises muutus olukord veelgi halvemaks (-5,7%). Juulist septembrini oli langus teise kvartaliga võrreldes 4,9%. Seejuures vähenes statistikaameti andmetel selle aasta kolmandas kvartalis Eesti ehitussektori toodang võrreldes 2019. aasta sama perioodiga 10%.

Läti kasvab aeglaselt

Lätis on ehitussektori olukord positiivsem. 2019. aasta neljandas kvartalis oli kasv 1,9%, 2020. aasta esimene kvartal näitas rekordilist 12,2% kasvu, kuid juba teises kvartalis oli järsk langus 13,1% ning kolmas kvartal tõi kaasa vähese kasvu (0,4%).

Minimaalne langus Leedus

Leedus oli 2019. aasta viimases kvartalis langus 0,3%. Kuid juba selle aasta esimene kvartal sulgus 12,3% tõusuga. Siis aprillist juuni lõpuni oli langus 15,1% ning kolmas kvartal taastas positsioonid ja andmed näitasid minimaalset langust (-0,1%).

Ukraina taastab positsioone

Ukraina ehitusäris on praegu rasked ajad. 2019. aasta esimese kolme kvartali jooksul valitses ehitusturul üsna stabiilne olukord. Seda öeldakse Ukraina statistikaministeeriumi aruandes. Kuid juba eelmise aasta neljandas kvartalis ehitusturg kahanes (-4,1%) ja esimeses kvartalis 2020 langus jätkus (-3,7%). Pärast karantiini algust teises kvartalis kukkus turg kokku (-26,5%), kuid juulist septembrini hakkas olukord stabiliseeruma. Ja juba 2020. aasta kolmas kvartal näitas kasvu (11%).

Ukrainas edukat netikuulutuste äri ajav ja kinnisvaraportaali DOM.RIA.com poolest tuntud Eesti ettevõtte RIA.com Marketplaces juhatuse esimees ütleb, et kuigi ehitusturule on osaks saanud langus, on näha stabiliseerumise märke. ”Selle aasta teine ​​kvartal andis Ukraina ehitusärile tugeva hoobi. Kuid pandeemiast hoolimata on paljudel arendajatel õnnestunud ehitusplatsid töös hoida. Mõnel olid rahalised tagavarad ja nad suutsid sel raskel perioodil korraldada kinnisvara müüki. Oma rolli mängis ka see, et ehitajad naasid Eestist ja teistest Euroopa riikidest Ukrainasse ning otsisid tööd juba kodus,” räägib Artem Umanets RIA.com Marketplaces OÜ-st. ”Praegu on Ukraina kinnisvaraostjad liikunud järelturule, kuid arendajate eripakkumised, laenud, järelmaks ja turunduslahendused võimaldavad ehitussektorit käigus hoida. Meie andmetel on näha kasvu selle aasta neljandas kvartalis.”

Suurim tõus ja langus riigiti

  1. aasta teine​​kvartal oli katastroof kõigi Euroopa riikide ehitusturul, välja arvatud Taanis. Kuid juba kolmas kvartal võimaldas ehitusäril tööd jätkata ja käivet suurendada. Nii oli EL-is tänavu kolmandas kvartalis kõige suurem kasv Iirimaal (44,9% võrreldes teise kvartaliga), Suurbritannias (41,8%), Prantsusmaal (40,3%), Luksemburgis (23,2%)  ja Austrias (10%). Kuid kolmas kvartal oli kehv Poolas (-6,8%), Slovakkias (-6,8%), Eestis (-4,9%) ja Tšehhis (-2,3%).

RIA.com Marketplaces OÜ haldab juhtivat Ukraina kinnisvaraportaali DOM.RIA.com, aga ka suurimat Ukraina automüügiportaali AUTO.RIA.com. Alates 2018. aastast on ettevõte Eesti e-kaubanduse liidu liige ning alates 2020. aastast Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu ITL liige.