Kasvuhoone ostmine ja valik – vaata soovitusi

Uue kasvuhoone ost on suur ettevõtmine ja investeering, mis tasuks enne põhjalikult läbi mõelda. Mida kasvuhoones kasvatada ja kui palju? Kas oled kirglik taimekasvataja või on aiatöö lihtsalt üks mõnus lisategevus? Aiatoodete pood AB Polar annab viis head nõuannet, millele tasuks enne kasvuhoone valimist mõelda. 

Kuidas leida endale kasvuhoonemudel, mis oleks ühtviisi praktiline ja sobilik taimedele, kuid kaunistaks samas ka aeda?

Alusta asukohast

Uut kasvuhoonet otsiva aedniku peas ringlevaid küsimusi on kindlasti rohkem kui üks. Kui suur, kuhu paigutada, millise kattematerjali ja konstruktsiooniga see võiks olla? Parima kasvuhoone valimine nõuab head eeltööd, ent samas pole tegu ka raketiteadusega. Asjadega õiges järjekorras liikudes sujub kõik iseenesest ning vajaminev kasvuhoone on peagi leitud. Esimene asi on kindlasti just asukoht. Muidu suurepärane kasvuhoone kaotab kõik oma eelised, kui see ei saa piisavalt valgust. Väldi suuri puid ja põõsaid, mis majakese varju jätaksid ning ka ümbruses olevad hooned võiksid kasvuhoonest viisakasse kaugusse jääda. Asukoha puhul on hea, kui seal on piisavalt ventilatsiooni, ent samas ei tohiks majake ka liialt lagedal platsil olla, kus tuuleiilid sellele liiga teha võivad. 

Kasvuhoone paigutus ilmakaarte suhtes

Tähtis roll asukoha valimisel on ka ilmakaartel. Kuldreegel ütleb, et kasvuhoone tuleks paigutada lõuna suunas, sest sealpool paistab päikest meie laiuskraadil kõige enam. Siinkohal võib tähelepanu pöörata ka eeldatavale kasutamise sagedusele. Kui kasvumajas plaanitakse toimetada eeskätt suvisel perioodil, soovitatakse see paigutada põhja-lõuna suunas. Nii saavad mõlemad pikemad küljed võrdselt valgust ning südasuvel väheneb hoone ülekuumenemise oht. Kuigi näiteks tomatid armastavad otsest päikest, ei soovi seda kõik taimed. Kui aga kasvuhoones käib elu aasta ringi ning seal plaanitakse kasvatada saaki kas ette või lihtsalt lisaks suvele ka sügisel-talvel, võiks hoone asetseda ida-läänesuunaliselt. Nii saab see pimedaimal ajal maksimaalselt valgust ning ühtlasi soojeneb kiiremini.

Mida kasvatada? Kasvuhoone valik sõltub kavandatud plaanidest

Kui mõni aiasõber nokitseb tasapisi terrassil või rõdul, siis teine unistab märksa suuremast ettevõtmisest. Õnneks leidub kasvuhoone mudeleid seinast seina ning sobiva leidmisega ei tohiks keegi hätta jääda. Kasvuhoone valik sõltub eelkõige kavandatud plaanidest ja territooriumi võimalustest. Kindlasti tasub hoolikalt läbi mõelda, kui suures mahus soovitakse aiandusega tegeleda, mida külvama hakatakse ning kui palju on aiahobiga tegelemiseks aega. Sellele vastavalt saab iga rohenäpp juba välja mõelda, kui suur kasvuhoone tema aeda kaunistama hakkab.

Aluspõhja variandid – betoonvalu, sokkel või hoopis raam?

Vundament on oluline osa kasvuhoonest, sest tagab stabiilsuse ja hoiab eemale kutsumata külalised nagu mutid ja vesirotid. Tugev aluspõhi tagab, et kasvuhoone püsib ka pehmel pinnasel kindlalt, peab vapralt vastu tugevatele tuultele ning ei hakka vajuma isegi siis, kui sulavesi aianurga üle ujutab. Kasvuhoone võib valada betoonist, ehitada betoonist soklitele (sarnased kõnnitee äärtele) või paigaldada metallist või puidust raamile. Parim valik sõltub konkreetsetest oludest, oskustest ning ka rahakoti paksusest. Raamil asetsev lahendus on kolmest variandist kõige lihtsam ja soodsam, ent näiteks immutatud puitmaterjali puhul peab arvestama, et see variant ei ole igavene. Stabiilsuse mõttes on parim mõistagi betoonvalu.

Kas klaaskasvuhoone või polükarbonaatkattega variant?

Suuremate kasvuhoonete põhilisteks kattematerjalideks on jätkuvalt kas klaas või polükarbonaat. Korralik kasvumaja soetatakse aastateks ja seda tüüpi mudelid on end siinses kliimas kahtlemata hästi tõestanud. Nii karastatud klaasist kasvuhoone kui löögikindlast plastikust mudeli tugevuseks on vastupidavus, kasutusmugavus ja esteetiline välimus. Klaas annab looduslähedase tunde, karbonaatkate on praktiline ning kõrge UV-kiirgus indeksiga.Alumiiniumkarkassidega kombineeritult peavad need meie muutlikele ilmaoludele väga hästi vastu. Lõplik otsus, kas eelistada klaasi või polükarbonaatkatet, on igaühe enda teha ja eelkõige maitse küsimus. Elegantset stiili ja kaunist välimust pakuvad kindlasti mõlemad ning hoolitsetud iluaiale annab läbimõeldud disain ainult juurde!

Missugust kasvuhoonet valida?

Ajutiseks lahenduseks sobib teisaldatav kilekasvuhoone Kui on oluline, et kasvuhoone oleks kiiresti paigaldatav ja sama nobedalt ka maha võetav, tasub kaaluda kilekasvuhoonet. Paljude jaoks on taimede kasvatamine ajutine suveprojekt ning sügise tulekul on targem ruumi kokkuhoiu mõttes kasvuhoone eemaldada.  Kilekasvuhoone plussiks on ka soodne hind. Armeeritud kilekate toetub tugevale terasraamile ja kuigi tegu pole aastaringse lahendusega nagu klassikalised kasvumajad, on tegu siiski väga asjaliku tootega. Kasvuhoone kile on soovituslik talveks eemaldada, et vältida lumekahjustusi. Klaas- või polükarbonaadist kasvuhoone katuselt tuleb talvel regulaarselt lund eemaldada – vaata videost, kuidas.

Millist kasvuhoonet osta rõdule või terrassile?

Enda tarbeks saab värskeid aiasaadusi kasvatada ka ilma aiamaa olemasoluta. Väike minikasvuhoone sobib linnainimesele, kes soovib värskeid vilju kasvama panna terrassil või rõdunurgas. Mitmes suuruses mudelid sobivad vajadusel ka toanurka. Sellise roheala suurimaks plussiks on kompaktsus ja kergus. Vajadusel saab seda liigutada kasvõi mitu korda päevas, et kõik vajalikud päikesekiired kinni püüda. Mitmed kliendid eelistavad minikasvuhoonet ka suuremale lisaks, seda just eelkasvatuseks või mõne eksootilisema taimeliigi tarvis.

Kasvuhoone valimine AB Polari abiga

Kasvuhoone valimine vajab muretuks kulgemiseks ainult pisut eeltööd ja planeerimist. Kõige tähtsam on leida hea asukoht, panna asetus klappima ilmakaartega ning siis leida vajadustele vastav mudel. Kes minikasvuhoonet otsib, ei pea tõenäoliselt niigi palju vaeva nägema. Seejärel ei jää üle muud, kui õige mudel ostukorvi panna ning mugavalt e-poest koju tellida. AB Polari müügimeeskonnalt saad vajadusel head nõu ning pilk tasub visata ka meie blogiartiklitele. Tutvu tootevalikuga juba täna!


Artikkel ilmus algselt
AB Polari blogis.