KV.EE Indeks jätkab kiirelt tõusujoones

Portaali KV.EE elamispindade pakkumishindasid kajastav KV.EE Indeks jätkab suve lõpust alguse saanud kiiret tõusu. Tänaseks on indeks tõusnud 65,3 punktini, mis on aastatagusest 7% kõrgemal.

Elamispindade pakkumishinnad on asunud kiirenenud tempos tõusma, kuid need liikumised ei jõua lähedalegi elamispindade tehingute hinnakasvule.

Eesti korteritehingute aastane hinnatõus on poolikute 2013 IV kvartali andmete baasil 14%. Tallinnas on korterite hinnad sama ajaga kerkinud koguni 17%. Nende numbrite taustal on KV.EE pakkumishindade indeksi kerkimine laua tagasihoidlik.

Pakkumishindade tõusu taga on mõned tegurid.

Esiteks tehinguhinnad. Kui tehingute hinnatase tõuseb, siis on kinnisvaramüüjatel võimalus pakkumishindu tõsta ja see veab KV.EE indeksi ülespoole. Tehinguhinnad on kerkinud eelkõige madalate intressimäärade, laieneva laenukäibe ja kerkivate palkade toel.

Teiseks pakkumiste vähenemine. Aktiivne kinnisvaraturg eelkõige korterite sektoris on meid viinud olukorrani, kus pakkumisi on järjest vähemaks jäänud. Loomulikult on esmalt turult kadunud madalama hinnaga soodsamad pakkumised.

See tähendab, et portaali KV.EE on alles jäänud kallimad pakkumised ja uus keskmine pakkumishind kalkuleeritakse nende kallimate pakkumiste baasilt.

Tänane turusentiment on ehk liigagi positiivne ja esialgsed numbrid näitavad, et kinnisvaraturu aktiivsus jätkub. Aktiivne tehingute tegemine veab kaasa tehinguhinnad ja see omakorda pakkumishinnad ehk KV.EE indeksi.

Tehingute arv ja hinnatõus on aga sedavõrd kõrgel, et väike rahunemine ei teeks elamispindade turule halba. Loodetavasti näeme mõningat turu taltumist järgmise aasta esimeses-teises kvartalis.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

KV.EE indeks