KV.EE Indeks jätkab kindlama suuna otsimist

Kinnisvaraportaal KV.EEElamispindade müügipakkumiste hinda kinnisvaraportaalis KV.EE peegeldav KV.EE Indeks on kerkinud 178,0 punktile. Aastatagusest on KV.EE Indeks 0,3% allpool, kuid poole aasta tagusest 4,4% kõrgemal. Viimased 3-4 kuud on KV.EE Indeks vaikselt ja ebakindlalt liikumas tõususuunas.

KV.EE Indeksi kerkimisest ei tohiks otseselt järeldada, et elamispindade tehingute hinnad või väärtused trügiksid ülespoole. Indeksi kasvu taga on osalt kallimate müügiobjektide pikemalt müügis püsimine.

Teisalt panevad kinnisvaramüüjad müügipakkumised portaali KV.EE kõrgema hinnaga ja on siis hinnakauplemise käigus valmis tehingusse jõudmise nimel lahkemalt hinnaalandusi pakkuma. Kui varasematel aegadel on elamispindade pakkumishindu kajastava KV.EE Indeksi tõusu taga olnud võimalus näha kinnisvaramüüjate hinnatõusuootust, siis lahkete allahindluste tõttu praegu asjad nii ei ole.

Kinnisvara väärtuse kerkimise eitamise asemel ei tohiks näha hinnalangust. Elamispindade tehingute hinnad püsivad enam-vähem paigal. Kuude ja kvartalite lõikes on tehinguhindades muutusi üles ja allapoole, kuid mitte olulisel määra.

Nii tuleb kokkuvõtlikult tõdeda, et möödunud 2023. a läks elamispindade turul suuna otsimisele ja vähemalt käesoleva 2024. a esimene pool jätkub samas vaimus. Hinnainfo on keerulisest majandusseisust ja vähenenud elamispindade nõudlusest tulenevalt muutunud läbipaistmatumaks. Ebakindlas majanduskeskkonnas on mõne protsendi suurused KV.EE Indeksi muutused marginaalsed, mis ei pruugi veel näidata turu selget suunda.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.