KV.EE Indeks: Koroona mõju KV.EE indeksile on veel tagasihoidlik

Kinnisvaraportaal KV.EEEesti elamispindade pakkumishindade liikumisi kajastav KV.EE Indeks on jäänud paigale ega peegelda koroona-viiruse mõjusid kinnisvaraturule. Indeks näitab 1456 punkti, mis on kahe kuu tagusest veel koroonavabast ajast kõigest 0,1% allpool.

Koroona lõi esmajärjekorras pikali kiiresti liikuva üürituru. Tänase aprilli keskpaiga seisuga on üüriturul selgelt näha pakkumiste arvu tugev kasv ja tagasihoidlik üüripakkumiste keskmine hinna langus.

Korteriomanikud proovivad siiani veel koroonat eirata – seda nii üüriturul kui korterite müügiturul. Mõni loodab, et viirus läheb kohe-kohe üle ja elamispindade turg taastub peatselt kahe-kolme kuu taguses säras. Teine loodab vedamisele ostja või üürniku leidmisel ja on seetõttu jäänud n-ö eilsest hinnatasemest kinni hoidma.

Omaette seltskond on kinnisvaramüüjad, kes müüvad ainult siis, kui nad püüavad kuldkala. Need müüjad loodavad leida ostja, kes on seletamatul põhjusel valmis nende pakkumise eest maksta turutasemest oluliselt kõrgemat hinda. Paraku on ülehinnatud objektide osakaal kinnisvara müügipakkumistest märgatavalt suur.

Nii on lähiminevikku takerdumine ja endistesse hindadesse ankurdumine probleem, miks pakkumishindade dünaamikat peegeldav KV.EE indeks veel koroonaviiruse mõju ei peegelda. Aga küll see mõju tuleb indeksisse kuu-kahe pärast.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.