KV.EE Indeks: Õhus on märgid elamispindade pakkumiste defitsiidi leevenemisest

Kinnisvaraportaal KV.EEKV.EE Indeks, mis näitab Eesti elamispindade müügipakkumiste keskmise hinna dünaamikat, kerkis 160,4 punktile. Tegemist on järjekordse indeksi rekordiga. Kuu ajaga kasvas KV.EE Indeks 2,7%, aastane hinnatõusumäär on meeletu 29,9%.

Elamispindade hinnatõusu peamine tegur on jätkuvalt pakkumiste defitsiit. Vähese pakkumise tingimustes ajavad ostjad omavahel võisteldes paratamatusena hinnad üles. Elamispindade müügipakkumiste defitsiit puudutab enamikku Eesti piirkondi ja kõiki elamispindade segmente sõltumata suurusest või kvaliteedist.

Õhus on märgid pakkumiste defitsiidi leevenemisest. KV.EE müügiobjektide arvu indeks näitab aeglast, kuid kindlat tõusu. 2022. a juuni keskpaigas on KV.EE objektide arvu indeks 41,9 punkti peal. See on 6 kuu tagusest 13,8% kõrgemal.

Edasiste arengutena võiks oodata, et väga kõrgele kerkinud hinnatase peletab turult osa elamispindade ostjaid eemale. Vähesem ostjate arv võimaldab pakkumiste arvul jätkata kasvu. Suurenev valikuvõimalus võtab seejärel hinnatõusul ja KV.EE Indeksi kerkimisel kiirema hoo maha.

Turbulentses majanduskeskkonnas on keeruline prognoosida, kas on võimalik, et kiire hinnatõus peaks languseks pöörduma. Lootuses, et aasta majanduskasv jääb positiivsele poolele ja tööhõive püsib kõrgel, ei oleks hinnalangus edasiste kinnisvaraturu arengute peamine stsenaarium.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.