Mida pidada silmas korterisse elektrisauna ehitamisel?

Üha rohkem korteriomanikke soovib enda koju sauna ehitada. Saunaga seotud toimingud aga hõlmavad palju enamat, kui pelgalt poes ehitusmaterjalide valikute langetamist ja ehitusprotsessi, kirjutab Kaanon kinnisvarabüroo maakler Annemai Tuvike.

See, et saunasid planeeritakse ja ehitatakse uutesse korterelamutesse, on juba mõnda aega tavapärane nähtus, kuid aina enam kohtab neid ka paneelelamutes ja hruštšovkades, kus neid algselt ei ole olnud. Vahe on aga selles, et kui uusehitistes on saunad juba algse projekti kohaselt olemas, siis vanematesse kortermajadesse on need hiljem lisandunud, mis tihtipeale tähendab erinevaid probleeme: saun on kas lihtsalt seadustamata, tegelikkuses ei saa/tohi seda üldse eitada või mingid asjad on lihtsalt läbi mõtlemata.

Variante, kuidas korterisse sauna planeeritakse, on mitmeid. Mõned näited:

  • korteris on planeeringu järgi WC, vannituba ja panipaik, viimase arvelt suurendatakse vannituba, et sinna ehitada/paigaldada saun;
  • vanni asemele ehitatakse dušinurk, mis annab samuti ruumisäästu ja võimaldab piisava pinnahulga sauna ehitamiseks/paigaldamiseks;
  • WC ja vannituba liidetakse üheks ruumiks, selle käigus muudetakse sanitaarsõlmede ja -seadmete paiknemist selliselt, et tekib täiendav vaba pind sauna ehitamiseks/paigaldamiseks.

Korterisse ehitatava sauna puhul on oluline osa korteri ja hoone elektrisüsteemil, sest elektrikerise paigaldamisega peab selgeks tegema, kas üldine elektrivõimsus ikka lubab seda paigaldada. Kui algsel projektil sauna pole, siis koostatav projekt peab hõlmama ka elektrisüsteemi muudatusi. Kui saun on algsel projektil olemas ja lihtsalt ehitisregistrisse kandmata, siis on olukord lihtsam ja saab plaanimaterjali alusel ehitisregistris muudatused kergemalt ära teha.

Soe soovitus on enne saunamõtte teostamist teha ära korralik eeltöö. Nagu öeldud, tuleb aru saada, kas antud korterisse on üldse võimalik sauna paigaldada ning kui jah, siis millised tööetapid peab läbima, et kõik saaks tehtud korralikult, ilma hilisemate kahjudeta. Soovitan kaasata protsessi professionaali(d), kes tunneb teemat. Näiteks üks variant on võtta appi projekteerija, sest selge see, et näiteks elektrisüsteemi muudatusi saunapaigaldaja (üldjuhul) ei seadusta.

Autor: Annemai Tuvike, Kaanon kinnisvarabüroo maakler