Ober-Hausi Kinnisvara: Tartus toimub enamik korteritehinguid hinnaklassis 30 000 – 40 000 eurot

Kuigi Tartus on alates 2012. aasta suvest tehingute arv langustrendis, kasvas Maa – ameti andmetel eelmine aasta korterite tehingute arv võrreldes 2011. aastaga märkimisväärselt 24% ning müügipakkumiste hulk vähenes lausa kolmandiku.

Eriti on vähenenud 1- toaliste korterite müügipakkumised, põhjuseks nö väikeinvestorite järjest kasvav huvi soetada korter väljaüürimise eesmärgil.

Tartus on viimase aasta jooksul 1- toaliste korterite keskmine hind tõusnud ca 15%, samas kui kõikide korterite tehingute keskmine hind on tõusnud ainult ca 10%.

Tartu korteriturul on enimnõutud 1- ja 2- toalised korterid ja valdav enamik tehinguid toimub hinnaklassis 30 000 – 40 000 eurot (800 – 950 €/m²). Järjest raskem on leida ostjaid keskmisest suurematele korteritele, mis paiknevad olulisi investeeringuid vajavates hoonetes.

Ober – Haus Kinnisvara hinnangul on Tartu väiksemate korterite hinnatõusu põhjusteks eelkõige oluliselt tõusnud sundkulutused eluasemele, mis sunnib inimesi eelistama ökonoomsemat taskukohast elamispinda. Lisaks toetab väiksemate korterite ostmist tänases turusituatsioonis nende keskmisest kõrgem likviidsus ja nõudlus üüriturul.

Viimaste kuude jooksul on kliendid hakanud pöörama järjest suuremat tähelepanu eluaseme kõrvalkuludele, eelkõige kütte hinnale.

Uute korterite turul on nõudlus võrreldes eelmise aastaga kasvav ja enimnõutud on korterid hinnaga kuni 1 600 €/m².

Üldist hinnatõusu on soodustanud ka eluasemelaenude madal intressitase, millega seoses on paljud senised üürnikud asunud ostupoolele. Tartus on ostjateks põhiliselt kohalikud ja eelkõige mujalt Lõuna – Eestist Tartusse elama asunud kodanikud. Välismaalastest ostjate hulk viimase paari aasta jooksul ei ole muutunud.

Korteriturgu tervikuna mõjutavad jätkuvalt kõrgenenud inflatsiooniootus ja ebakindlus euroalal, mis soodustab vabade rahaliste vahendite investeerimist eelkõige likviidsemasse kinnisvarasse.

 

Allikas: Rauno Kiisk Ober-Hausi Kinnisvara Tartu büroo juhataja