KV.EE Indeks: Elamispindade pakkumishindade rindel muutuseta

Kinnisvaraportaal KV.EEElamispindade müügipakkumiste hindade liikumisi peegeldav KV.EE indeks näitab 173,7 punkti ehk aastatagusest 1,2% vähem. Poole aasta tagusest on indeks kerkinud 0,7%. Võib öelda, et paariprotsendiline muutus ei ole oluline ja KV.EE Indeks on viimase aasta olnud pigem stabiilne. Elamispindade müügipakkumiste arvu kajastab objektides indeks on samuti aasta tagasi alanud tõusu lõpetanud ja püsib enam-vähem paigal.

Viimase poole aastaga on KV.EE Indeks näidanud tahtmist ülespoole minna. Majanduslanguse, suureneva tööpuuduse, sügaval põhjas oleva tarbijakindluse ja tipus püsiva intressimäära tingimustes on keeruline mõista, kuidas saab elamispindade hind kerkida.

Hinnatõusu taga on pigem tehnilised põhjused. Siiski võib siin-seal näha, et tehinguid tehakse varasemast marginaalselt kallimalt.

Üks tehniline hinnatõusu põhjus on hindade kergitamine selle nimel, et ostuhuvilisele oleks tema tehingusse meelitamiseks võimalik hinnasoodustust pakkuda. Või et oleks mingil hetkel võimalik olulisel määral allahindlust välja reklaamida.

Teine tehniline hinnatõusu põhjus on kallimate üle turu taseme hinnastatud pakkumiste müügis püsimine, mis kogu pakkumiste arvu keskmist hinda ülespoole ajab.

Tehniline KV.EE Indeksi kerkimise põhjus ei ole Tallinna-Harju kallimate korterite osakaalu suurenemine portaalis KV.EE. Aasta tagasi moodustasid Harjumaa korteripakkumised kogu Eesti pakkumisest ligikaudu 2/3. Sügiseks 2023. a on Harjumaa osakaal kinnisvaraportaalis KV.EE vähenenud 57-58% peale.

Ettepoole vaadates on keeruline ennustada, et KV.EE Indeks peaks kerkima, sest majanduse seis on nigel. Samas näitab praegune KV.EE Indeksi liikumise suund ülespoole, et hinnalanguse peale julgelt mängimine ei ole samuti õigustatud. Vastukäivast infost segaduses olles oleks järgmistelt kvartalitelt mõistlik oodata KV.EE Indeksi stabiilset ja ilma suuremate hüpeteta liikumise jätku.

Vaata lähemalt, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.