Pakkumiste arv ja pakkumishind vaikses tõusutrendis

Eesti elamispindade pakkumishindu kajastav KV.EE indeks püsib juba neljandat kuud endiselt 61 ja 62 punkti vahel ega näita vähematki tahtmist sealt kõrgemale tõusta.

Eilse seisuga oli indeksi väärtuseks 61,4 punkti, mis teeb aastaseks indeksi languseks 6%.

Elamispindade pakkumiste arv on kuu aja tagusest tipust pisut langenud, kuid pakkumiste arv on siiski pigem tõusutrendis.

Eilse seisuga oli portaalis KV.EE 19 834 elamispindade pakkumist, septembris oli neid 20 527, kuid aasta tagasi kõigest 17 933.

Paljuid painava küsimusena väärib käsitlemist teema, kas uuel aastal euro saabudes pakkumiste arv ja pakkumishind tõusevad või langevad?

Pakkumishinna osas võib pigem eeldada, et seegi on põhja leidmas ja asub tõusule. Seda mitte niivõrd saabuva euro tõttu, vaid põhjusel, et pakkumiste struktuuri on lisandumas üha enam uusarendusi.

Uusarenduste pakkumishind on turu keskmisest kõrgem ja ainuüksi see struktuurne muutus tõstab keskmist pakkumishinda.

Pakkumiste arv võiks samuti uuel aastal jätkata vaikselt tõusutrendis. Pakkumiste arvugi kasvu põhjuseks on lisanduvad uusarendused. Samuti tuleb turule üha enam kinnisvaramüüjaid, kes mingil hinnalanguse momendil on vara müügist maha võtnud, kuid nüüd leiavad taas olevat õige aja müügiga alustada.

Lähemalt vaata, mis toimub kinnisvaraturul portaalist KV.EE.

KV.EE Indeks